Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

"NUH'UN KENTİ AĞRI" 1.ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI-FOTO SAFARİ

 

Foto Safari ve Fotoğraf Yarışmasının Tanımı: 

Bu Foto Safari ve Fotoğraf Yarışması Ağrı Valiliği Proje ve Koordinasyon Merkezi, İl Özel İdare Genel Sekreterliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Ağrı ili, ilçeleri ve köylerinin yaşam ve doğal dokusunun belgelenmesi, bilinirliğinin artırılması ve doğal güzelliklerinin tanıtımı amacıyla yapılmaktadır.

 

Yarışma Kategorileri:  

Foto Safari

Yaşam Kategorisi

Foto Safari

Doğa Kategorisi

Fotoğraf Yarışması

Yaşam ve Doğa Kategorisi

 

Foto Safari   Genel Şartları: 

1.      Yarışma, amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara ücretsiz olarak açıktır. 
Yarışmaya sadece “Foto safari” etkinliğine katılım için isim yazdırarak bu etkinlikte yer alanlar katılabilir. (İsimler şartnamenin altındaki irtibat telefonlarına yazdırılabilir) . Kayıt sırasında fotoğraf makinesinin tarih güncellemesi ve bellek kartının sıfırlaması yapılır. Kayıt sırasında T.C. Nüfus Cüzdanı bulunması gereklidir. 

2.      Yarışmaya sadece Foto safaride çekilen fotoğraflar teslim edilebilir. Daha önceden çekilmiş fotoğraflar ile yarışmaya katılım sağlanamaz.

3.      Yarışmacılar foto safaride doğa ve yaşam kategorilerinde, her kategori için en fazla 5 (beş) eserle yarışamaya katılım sağlayabilir.

4.      Fotoğrafçı fotoğraf veya fotoğraflarını Ağrı Kültür ve Kongre Merkezinde kurulu olan bilgisayarlar vasıtası ile ayıklayacak, isimlendirmeyi kendisi yapacak ve bir flash disk veya CD ortamında düzenleme kuruluna dijital ortamda teslim eder ve teslim ederken fotoğraflarını teslim ettiğine dair katılım formunu imzalar. Fotoğrafların son teslim tarihi 22 Mayıs 2016 Pazar günü olup, son teslim saati 16:00'dır. Bilgisayara aktarımda oluşabilecek teknik aksaklıklardan düzenleme kurulu sorumlu olmayacaktır. 

5.      Foto Safariye katılım için kayıt yaptıran ilk 100 (Yüz) kişinin konaklama ve iaşe giderleri Proje Koordinasyon Merkezince karşılanacaktır. Cuma günü otele giriş yapılabilecek, Pazartesi sabahında otelden çıkış yapılabilecektir. Odalar 2 veya 3 kişilik olacaktır. Yarışmacıların Ağrı'ya yapacakları ulaşım giderleri kendilerine ait olup, yarışmanın fotoğraf çekimlerinin yapılacağı 21-22 Mayıs tarihlerinde il içerisinde yapılacak ulaşım Proje Koordinasyon Merkezince sağlanacaktır. Yarışmacılar konaklayacakları tarihleri kayıt esnasında bildirmek zorundadır.

6.      Yarışmacılardan kayıt yapan ilk 100 kişi, Cuma akşamından Ağrı'da konaklatılacak, Cumartesi akşam Doğubayazıt ve Pazar Akşamı tekrar Ağrı Merkezde konaklatılacaktır.

7.      Yarışmacılar dilerlerse ekli programa uymadan özgür bir şekilde kendi imkanları ile çekim yapabileceklerdir.

8.      Fotoğraf makinesi ile kayıt yapmayan hiç bir yarışmacının eseri kabul edilmeyecektir. Kayıt esnasında ilgili fotoğraf makinesinin seri numaraları alınacaktır. Fotoğraf makinesi yanında olmayan fotoğrafçıların kayıt dışında tutulacaktır. Cep telefonları ile yapılan çekimler kabul edilmeyecektir.

Fotoğraf Yarışması  Genel Şartları: 

1.      Yarışma, amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara ücretsiz olarak açıktır. 
Yarışmaya önceden kayıt yaptırmadan sadece 2016 yılında çekilen fotoğraflar teslim edilebilir. 2016 yılından önce çekilmiş fotoğraflar ile yarışmaya katılım sağlanamaz.

2.      Yarışmanın teması "Doğa ve Yaşam" dır. Fotoğrafçı  en fazla 5 (beş) eserle yarışamaya katılım sağlayabilir.

3.       Fotoğrafçı fotoğraf veya fotoğraflarını Ağrı Kültür ve Kongre Merkezinde kurulu olan bilgisayarlar vasıtası ile ayıklayabilir. İsimlendirmeyi kendisi yaparak ve bir flash disk veya CD ortamında düzenleme kuruluna dijital ortamda teslim eder ve teslim ederken fotoğraflarını teslim ettiğine dair katılım formunu imzalar. Fotoğrafların son teslim tarihi 20 Mayıs 2016 Cuma günü olup, son teslim saati 16:00'dır. Dileyen yarışmacılar iktm04@kultur.gov.tr adresini baz alarak Weetransfer ile, flashdisk içerisinde posta veya kargo ile, CD içerisinde Posta veya kargo ile gönderebilir. Bilgisayara aktarımda ve kargo ile postada oluşabilecek teknik aksaklıklardan düzenleme kurulu sorumlu olmayacaktır.

Foto Safari ve Fotoğraf Yarışması Ortak Kurallar

 

1.      Yarışma belge niteliği taşıyacağından, basit düzeltme ve iyileştirme  işlemlerinin dışında ( renk, kontrast, ton ayarları ve kırpma gibi) hiç bir şekilde başkalaştırılmaya gidilmeyecek, fotoğrafın özelliğini bozacak ekleme ve çıkarma yapılmayacaktır. Böyle bir durum tespit edildiğinde fotoğraf yarışma dışı bırakılır (Bir itiraz durumunda  jüri fotoğrafın orijinal halini isteyebilir) 

2.      Fotoğraf büyük baskılara uygun şekilde, kısa kenarı en az 2500 piksel ve 300 dpı çözünürlüğünde ve jpeg formatında teslim edilmelidir. 

3.      Fotoğrafların üzerinde tarih, isim gibi işaretlemeler olmayacak; çerçeveleme yapılmayacak, kenarlarında boşluk olmayacaktır. 

4.      Kayıt yaptıran yarışmacılar, yarışma şartnamesini kabul etmiş ve kurallara uymayı taahhüt etmiş sayılırlar. Şartnameye uymayan yarışmacılar yarışma dışı bırakılır. 

5.      Yarışmaya teslim edilecek fotoğrafların isimlerine teslim sırasında 6 rakamdan oluşan  bir rumuz yazılmalıdır. Rumuz kullanımında aynı rumuzu iki yarışmacının kullanması durumunda, rumuz ilk önce kayıt yaptıran kişiye ait olacaktır.   Örnek: (123456)

6.      Birden fazla eserle katılım sağlayan yarışmacılar, fotoğrafların teslimi sırasında rumuza ek olarak alt çizgi (_)  bıraktıktan sonra fotoğraf sırasını yazacaklardır. Örnek:1(123456_1) (123456_2) (123456_3) şeklinde olmalıdır 

7.      Yarışmacının teslim ettiği fotoğraflar,  eser sahiplerinin isimleri belirtilmek kaydı ile ayrıca bir telif ücreti ödenmeden Ağrı Valiliği tarafından afiş, broşür, katalog vb. basılı yayınlarda ve dijital ortamlarda tanıtım amaçlı kullanılabilecektir. Üyeler bu maddedeki kuralı katılım formu doldururken yazılı olarak beyan ederler.  Bununla ilgili fotoğrafların tesliminde beyan formu imzalattırılacaktır. İmzadan imtina eden yarışmacıların eserleri yarışmada değerlendirmeye alınmayacaktır. Katılımcı eseri kargo, internet veya farklı yolla gönderecek ise, katılım formunu imzalayıp, aynı yöntemle taratarak veya ıslak hali ile gönderecektir.

8.      Katılımcı, yarışmaya teslim ettiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri  dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. 

9.      Ödül, mansiyon ve sergileme alan eserler Ağrı Valiliği web sayfasında yayınlanacaktır. Ayrıca ödül ve mansiyon alan eserler Ağrı Valiliği tarafından yapılacak sergide sergilenecek ve sergi sonrası  basılacak olan  kitapta yer alacaktır.

10.  Yarışmacılar, doğal bir ortamda yarıştıkları için her türlü doğal tehlikeye karşı gereken önlemleri bizzat kendileri almak zorundadır. Yarışma sırasında meydana gelebilecek olası her türlü kaza ve zarardan yarışmacılar bizzat kendileri sorumludur. 

11.  Yarışmacılar, yarışmaya katılımı kabul ettiklerinde,  doğaya zarar vermeden çekim  yapmayı kabul etmiş sayılacaktır.

Yarışma Sekreterliği: 

Erkan KÖSEDAĞ     0533    3797095          İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı

Necdet AYHAN        0505    7129947          İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü

YARIŞMA TAKVİMİ

Tarih

Saat

Gün

Mekan

Foto Safari Kayıt Başlangıç Tarihi

15 Nisan 2016

09:00

Pazartesi

Ağrı Valiliği / İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Foto Safari Kayıt Bitiş Tarihi

21 Mayıs 2016

09:00

Cumartesi

Ağrı Kültür ve Kongre Merkezi

Fotoğraf Yarışması Eser Son  Teslim Tarihi

20 Mayıs 2016

16:00

Cuma

Ağrı Valiliği / İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Foto Safari Yarışma Tarihi

21-22 Mayıs Mayıs 2016

Cumartesi

Pazar

Serbest Mekan

Fotoğraf Yarışması Seçici Kurul Değerlendirmesi

20 Mayıs 2016

19:00

Cuma

Kültür ve Kongre Merkezi

Foto Safari Seçici Kurul Değerlendirmesi

22 Mayıs 2016

17:00

Pazar

Kültür ve Kongre Merkezi

Sonuçların Açıklanması

22 Mayıs 2016

19:00

Pazar

Kültür ve Kongre Merkezi

Ödül Töreni

22 Mayıs 2016

19:00

Pazar

Kültür ve Kongre Merkezi

  

 

FOTO SAFARİ YAŞAM KATEGORİSİ ÖDÜLLERİ

Birincilik Ödülü

3.000 TL (Üçbin Türk Lirası)

İkincilik Ödülü

2.000 TL (İki Bin Türk Lirası)

Üçüncülük Ödülü

1.000 TL (Bin Türk Lirası)

Mansiyon Ödülü (10 Eser)

250 TL (İki Yüz Elli Türk Lirası)

    

FOTO SAFARİ DOĞA KATEGORİSİ ÖDÜLLERİ

Birincilik Ödülü

3.000 TL (Üçbin Türk Lirası)

İkincilik Ödülü

2.000 TL (İki Bin Türk Lirası)

Üçüncülük Ödülü

1.000 TL (Bin Türk Lirası)

Mansiyon Ödülü (10 Eser)

250 TL (İki Yüz Elli Türk Lirası)

    

FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

Birincilik Ödülü

3.000 TL (Üçbin Türk Lirası)

İkincilik Ödülü

2.000 TL (İki Bin Türk Lirası)

Üçüncülük Ödülü

1.000 TL (Bin Türk Lirası)

Mansiyon Ödülü (10 Eser)

250 TL (İki Yüz Elli Türk Lirası)

JURİ ÜYELERİ

1

Sedat İnci

Vali Yardımcısı (Proje Koordinatörü)

 

2

Adem Sönmez

Fotoğraf Sanatçısı

 

3

Ali İhsan Öztürk

Fotoğraf Sanatçısı ( Anadolu Ajansı)

 

4

Enver Şengül

Fotoğraf Sanatçısı (Akademisyen)

 

5

Oktay Subaşı

Fotoğraf Sanatçısı (Akademisyen)

 

6

Yılmaz Sönmez

Fotoğraf Sanatçısı (Akademisyen)

 

7

Tamer Tuğrul

İbrahim Çeçen Üniversitesi (Akademisyen)

 

 

 

YARIŞMA PROGRAMI

 

21 MAYIS CUMARTESİ

22 MAYIS PAZAR

SAAT

ÇEKİM ALANI

SAAT

ÇEKİM ALANI

08:00

09:00

Kahvaltı

Kültür ve Kongre Merkezi

..:..

09:30

İshakpaşa Sarayı ve Doğubayazıt Gün Doğumu  / Saray Bölgesi

09:00

09:30

Açılış Toplantısı

(Kültür ve Kongre Merkezi)

09:30

10:30

Kahvaltı

(Saray Bölgesi Murat Kamping)

09:30

11:30

Şehir Gezisi (Cumhuriyet Caddesi, Selahattin Eyyübi Parkı, Üniversite)

11:30

13:00

Saray Bölgesi Serbest Çekim

11:30

12:30

Yazılı ve Geçitveren Köyü (Ağrı Merkeze 9 - 27  km)

11:30

12:30

Meteor Çukuru ve Nuh'un Gemisinin İzi Serbest Çekim

12:30

13:30

Taşlıçay İlçesi

Meşhur Kavurma Yemeği

12:30

13:30

Ağrı Dağı Serbest Çekim

14:30

15:00

Diyadin İlçesine Hareket

13:30

14:30

Öğlen Yemeği

(Kumanya)

15:00

17:00

Diyadin Kanyonu ve Diyadin Kaplıcaları

14:30

15:00

Balık Gölüne köy güzergahlarından hareket (İsteğe Bağlı)

17:00

17:30

Doğubayazıt İlçesine Hareket

15:00

16:00

Balık Gölü ve Çevresi

17:30

20:00

İshakpaşa Sarayı Gün Batımı ve Serbest Çekim

16.00

17:00

Değerlendirme Masasına Fotoğrafların Teslimi

20:00

21:00

Akşam Yemeği

17:00

19:00

Juri tarafından Fotoğrafların Değerlendirmesi

21:00

Serbest Zaman / Serbest Çekim

19:00

20:00

Ödül Töreni / Sertifika

(Kültür ve Kongre Merkezi)

20:00

Akşam Yemeği

(Kültür ve Kongre Merkezi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T.C.

AĞRI VALİLİĞİ

"NUH'UN KENTİ AĞRI" 1.ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI & FOTO SAFARİ

Katılım Formu

Katılımcı Bilgileri

Rumuz

Ad - Soyad

E-posta

...........................@.......................

Cep Telefonu

0 (....) ...................

İkamet İli

Mesleği

Posta Adresi

1.        Ağrı Valiliği tarafından yürütülen Nuh'un Kenti Ağrı isimli foto safari ve fotoğraf yarışmasında yarışmasında, yarışma şartnamesinde yer alan tüm kuralları kabul ediyorum.

2.        Bu yarışma için kendi fotoğraf makinemle çektiğim fotoğraflardan, yarışmaya sunduğum fotoğrafların,  tüm kamu ve özel alanlarda kullanımında tek yetkili Ağrı Valiliği'dir. Bununla ilgili herhangi bir telif ücreti tarafımca istenmeyecektir.

3.        Bu yarışmada, daha önceden çekilmiş hiç bir fotoğrafı kullanmayacağım. Teslim ettiğim fotoğraflarda, daha önce çekilmiş ve bana ait olmayan fotoğrafların tespit edilmesi halinde Yarışmadan eleneceğimi, ödül almaya hak kazanmış olsam da ödül alamayacağımı, ödül almışsam ve bu durum sonradan tespit edilmişse, ödülü aynı şekilde iade edeceğimi, ödül ücreti ve organizasyonda şahsıma yapılan harcamaların toplam tutarını iade etmediğim takdirde gerekli yasal faizi ile birlikte alınacağını.

4.        Yarışma anında karşılaşacağım her türlü sağlık, sakatlanma, yaralanma, ölüm vb. durumlardan Ağrı Valiliğini sorumlu tutmayacağımı, tüm sorumluluğun şahsıma ait olduğunu,

5.        Yarışma şartnamesinde yer alan hükümlülüklerden doğacak olan ihtilaflarda Ağrı Mahkemelerinin yetkili kılınacağını;

Kabul ve Beyan Ederim.

                                                                                                                             (Ad - Soyad)

                                                                                                                                    imza

T.C.

AĞRI VALİLİĞİ

"NUH'UN KENTİ AĞRI" 1.ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI & FOTO SAFARİ

Fotoğraf Teslim Formu

Katılımcı Bilgileri

Rumuz

Ad - Soyad

Yarışma Dalı

          Foto Safari                  Fotoğraf Yarışması

Yarışma Kategorisi

           Yaşam                         Doğa

FOTOĞRAF BİLGİLERİ

S

FOTOĞRAF RUMUZU

ESERİN ADI

ÇEKİLDİĞİ YER

1

2

3

4

5

                                                                                                                             (Ad - Soyad)

                                                                                                                                    imza