Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İki Bacı Efsanesi

Ağrı   Dağı’nın   bulunduğu    yer   bir  zamanlar  ova imiş. Burada yaşayan bir köylünün  iki kızı varmış. Bir gün bu iki   kardeş odun toplamaya gitmişler. Yeterince odun topladıktan sonra , abla  odun  dengini küçük   kardeşin sırtına yüklemiş ve yola koyulmuşlar. Biraz gidince yorulan ve beli ağrıyan küçük kız ablasına ;

 

-  Belim çok ağrıdı abla, ne olur biraz da sen taşı diye seslenmiş.

Ablası kulak asmamış.Biraz daha gitmişler , küçük kız yine ablasına seslenmiş, ablası hiç oralı olmamış.Küçük kız sonunda dayanamamış:

- Abla abla , demiş.  Senin   gibi  ablam  olacağına  olmaz olsun .Dağ olasın,taş olasın,uzun uzun kış olasın belimdeki ağrı adın, seller  yağmurlar  muradın olsun diye beddua etmiş.

Ablası durur mu ? O da vermiş veriştirmiş:

- Senin  gibi  kardeşim  olacağına  taş  olsun   saçların  çayır,  eteklerin   bayır olsun.Başın dilin gibi sivri, yamacın boynun gibi eğri, adın da benim gibi ağrı olsun.

Derken bir gürültü kopmuş, bir toz bulutu kaplamış ortalığı.Biraz sonra ovada iki yüce dağ sivrilmiş.... Biri Küçük Ağrı, diğeri Büyük Ağrı. Böylece iki geçimsiz kardeşin ikisi di birer dağ olmuş.